Gävle 13 augusti

Stjärnhästarna Keep Asking och Francesco Zet infriade sitt favoritskap. Mr Spain och Olle Alsén bejublade hemmavinnare som avslutade en härlig travkväll.


Daniel Redén hade laddat med sina stjärnhästar i Gävle Stora Pris och Fyraåringsstjärnan. Francesco Zet (e. Father Patrick) var megafavorit i Gävle Stora Pris och från spets var han helt ohotad för Örjan Kihlström. Segertid 12,7a/2640 (1.09,7 sista varvet) och 150.000 kronor till Stall Zet med Carolina Persson som skötare. Sjunde segern för Örjan i Gävle Stora Pris som körts sedan 1942. Bengan grejade andrapriset (75.000 kronor) för Daniel Redén och en fin stalldubbel i det anrika storloppet. Första segern i loppet för Daniel som tränare.

I segern innan på Dannero var det ett lättare träningsjobb. Nu var det ett lite tuffare jobb och det mesta kändes bra. Nu var han sig lite mera lik och han gnäggade när vi skulle ut på banan. Idag kände han sig som King Kong”, sade Örjan.

En fin uppgift hade också Keep Asking (e. Chapter Seven) i Fyraåringsstjärnan. Örjan Kihlström tog enkelt hand om spets och det hela underlättades av att värsta hotet Loxahatchee galopperade i spetsstriden. Segertid 10,5a/1640 och 150.000 kronor till Stall Zet med Synne Nybö som skötare och storslam till Stall Zet. Keep Asking har nu på sina senaste tio starter sex segrar och fyra andrapris.

Det blev en lugn inledning och jag ökade farten 700 kvar. Han är helt underbar att köra. Han ligger inte på och han har en härlig teknik. Han kommer att klara sig bra i högsta klassen”, sade Örjan som nu har sex segrar genom tiderna i loppet.

Fyraårige Mr Spain (e. Fourth Dimension med Going Kronos som morfar) och Olle Alsén avslutade kvällen med en härlig seger efter ett tufft lopp utvändigt ledaren. Trots vassa 06,7/500 och 09,8/1000 var Mr Spain den starkaste på upploppet på ett imponerande sätt i STL Klass I med final på Solvalla 11 oktober. Segertid nya rekordet 10,6a/1640 och 125.000 kronor till Easy KB med Erika Åhsblom som skötare. Mr Spain är Gävletravets tolfte STL-vinnare i år.

Jag har hela tiden hållt honom högt och idag hade vi lättat honom lite. Vi tog bort bootsen. Trots det tuffa loppet kändes det aldrig jobbigt. ”Calles” häst i spets hade jag koll på och jag tänkte att honom skulle vi plocka ned. Han var tippad trea i programmet och Mathias Gustafsson hade klart för sig. M.T.Insider travade 10,4 och Joy Alissa 10,6 men ingen av de båda gjorde det utvändigt ledaren”, sade Olle omgiven av glada ägare.

Elias Strandberg inledde kvällen med Evergreen Bar (e. Love You med Varenne som morfar) i det sjätte försöket i Hedlunds Åkeri AB:s Lärlingsserie. Elias fick ett bra lopp i andra utvändigt och efter en stark avslutning sista halvvarvet fick han ett säkert grepp. Segertid 15,0a/2140 och 40.000 kronor. Susanne Frang är tränare och ägare med Chanel Frang som skötare.

Alla kämpar för att vinna lopp. Det är en otroligt fin häst. Nu var det några bra motståndare men han öppnade inte som jag hade förväntat mig. Nu blev det ändå en bra position och jag fick ett bra svar när jag styrde på. Jag har varit sjukskriven tre månader och extra kul med hästar som jag är med och skor hos Susanne”, sade Elias.

Jorma Kontio grejade en fin dubbelseger. Fyraåriga Naledi B. (e. Readly Express med Muscle Hill som morfar) var helt ohotad från spets i ett försök i Maharajahs Stoserie nya banrekordet 12,0a/2140 för fyraåriga ston. Det tidigare rekordet hade Global Collection på 12,5a/2140. 125.000 kronor till Thomas Berchtold & J Weber-Berchtold som uppfödare och ägare. Rebecka Frank är skötare.

Jorma var klar spelfavorit med Money Matters (e. Explosive Matter) som efter ett fint lopp i andra utvändigt var den starkaste sista 700. Segertid 13,2/2160 meter (10,7 sista varvet) och 125.000 kronor. Armanbo AB är uppfödare och ägare med Sybille Tinter som tränare och Peter Rexhammar som skötare.

Norskfödde Ness Tjo Tyr (e. Moe Odin) är obesegrad i fyra starter när det gäller besök i Sverige. Björn Steine kunde enkelt överta spets i första sväng. 1500 kvar fick han lite press av Blomsterprinsen vilket inte bekymrade honom. In på upploppet fick Ness Tjo Tyr sträcka ut lite och han stack undan till en helt ohotad seger på ett mycket fint sätt. Segertid nya svenska rekordet 24,1a/2640 för äldre utländska hingstar/valacker. 125.000 kronor till Suldal Hestesenter AS med John Ragnvald Ness som tränare och Johan Ragnvald Ness som skötare. På årets första nio starter med fem segrar har nu Ness Tjo Tyr tjänat över 700.000 kronor.

Carl Johan Jepson laddade rejält med fyraårige Phantom Le Soleil (e. Hard Livin) som från åttondespår var i spets i första sväng och första halvvarvet efter 07,7. Sedan fick ”Calle” dämpa till 12,8/1000 och han stack undan till en säker seger på nya rekordet 12,0a/1640. 125.000 kronor till Stället KB med Stefan P Pettersson som tränare och Sandra Stjernström som skötare.

Efter en vass inledning (08,3/500) var också Nikita R. (e. Pastor Stephen) en fin spetsvinnare för Björn Goop på nya banrekordet 10,7a/1640 för femåriga utländska ston. Det tidigare rekordet hade Newport Springs från 2006. 150.000 kronor till Peter C Roodenrijs som uppfödare och ägare. Paul J P Hagoort är tränare med Demi Veenstra som skötare.

Första segern i karriären för treårige Joker Ima (e. Bold Eagle) som avgjorde på ett strålande sätt efter ett tufft lopp utvändigt ledaren för sin tränare Peter G Norman. Segertid 12,8a/2140 och 50.000 kronor till NeGo Sverige AB med Adam Hanley som skötare.

Peter M Andersen, född 2008, var vinnaren i ponnyloppet med Godsmack J.H. (e. Fazit med Daius Roll som morfar) som via spets ut på slutvarvet avgjorde en stenhård slutstrid mot utvändige Vikas Recell/Matilda Lamminen. Segertid nya rekordet 2.02,8/1660 meter i karriärens nionde seger på 20 starter för Godsmack J.H.

Han svarar bra på häst utvändigt och det var perfekt med sällskap hela vägen. Han krigade hela loppet. Det här är jättekul med mycket folk och bra väder”, sade Peter som på frågan om målsättning kom svaret snabbt – travtränare.

För alla de som följde spelförslagen i travprogrammet blev det en fin utdelning. Alla spelförslag gav full pott. V86 kostnad 1.152 kronor, utdelning 13.363 kronor. V5 kostnad 144 kronor, utdelning 3.750 kronor. V3 kostnad 240 kronor, utdelning 2.983 kronor och Dagens Dubbel för 80 kronor gav i utdelning 1.733 kronor.

Foto: CHRISTER NORIN

Text: J-E GUSTAFSSON

Publicerad torsdag 14 augusti 2025. info@gavle.travsport.se