{{next.header}}
Olle Alsén har varit en riktig skrällkusk på Bollnästravet under juli månad. 12 juli var han en vinnare med Realsbo Vilde till 84 gånger pengarna. Nu var han en vinnare med Supersnorpan (e. Lome Brage med Järvsöfaks som morfar) till ”bara” 27 gånger pengarna. Med två hästar på startvolten kunde Olle ta hand om spets väldigt enkelt. Efter 30,7/500 ökade Olle tempot successivt, 28,5/1000, och i en hård strid sista biten höll Supersnorpan greppet. Segertid nya rekordet 27,9/2140 meter och 40.000 kronor till uppfödaren, ägaren och tränaren Kim Boström. Femte segern i karriären hittills. De fyra första segrarna med Fredrik Fransson och Troels Andersen med två vardera. På mödernet finns Lill, född 1959, som är ett av Sveriges bästa kallblodiga ston genom tiderna med sina 85 segrar.
”Det här var riktigt roligt. Fredrik Fransson ringde till mig och kollade om jag kunde köra åt Kim som är hans svägerska. Det är spets och slut och en segertid på 28,5 berättade han. Det stämde ju bra även om segertiden var lite vassare. Jag kände att hästarna utvändigt i sista sväng inte hade så mycket att komma med. Nu upptäckte jag att Janne (Jan-Olov Åberg) kom upp i rygg på upploppet och det var tur att han inte fick luckan tidigare. Då hade vi förlorat. Det var annars en trevlig bekantskap och hon gjorde verkligen ett bra arbete”, sade Olle.
Trots en tuff inledning i tredjespår fram till utvändigt ledaren var fyraårige, yngst i loppet som den enda fyraåringen, Donatello Face (e. Brillantissime) en mycket stark vinnare för sin tränare Oskar Kylin Blom. Segertid nya rekordet 11,8a/1640 och 35.000 kronor till Bloms Konsulting HB med flera. Ida Hedlund är skötare.
”På förhand tyckte jag att vi skulle kunna vinna utvändigt om han bara är fokuserad. Han kan springa en hel dag när det stämmer. Jag tror han är mera fokuserad utvändigt när han får tävla än när han går i spets. Han har problem med nerverna och halsen. Jag har hela tiden hävdat att han skulle kunna vara en topphäst i de övre skikten”, sade Oskar.
Mormorsmor Kalmie Melody lämnade Joke Face som tjänade 7,2 miljoner.
J-E GUSTAFSSON
Publicerad fredag 18 juli 2025. info@gavle.travsport.se