{{next.header}}
Erik Lindegren var på besök i Estland för att kolla sina ett- och tvååringar hos Jevgeni Ivanov. Nu fick han chansen att köra hästar tränade av Jevgeni Ivanov. Lördagen 28 juni var han en vinnare med fyraårige Rocket Tooma (e. S.J.´s Caviar) som från spets var en säker vinnare. Segertid 16,0a/2140 och i prispengar 11.454 kronor. Ägare är Stall Oxalis.
Dagen efter var Erik en vinnare med J.J.Hiandbye (e. Hayden Hanover) på tiden 20,1a/2140 och samma prissumma 11.454 kronor. Ägare är JJ Stable AB.
”Jag hade bokat tid för att åka över och kolla våra ett- och tvååringar. Nu var det dubbeltrav lördag-söndag och vi hade bokat ett spahotell för hela familjen. Då förklarade Jevgeni att jag skulle ta med dressen. Hustrun skulle till Eskilstuna 28 juni och starta J.J.Another Vinn i finalen av Diamantstoet och han hade två hästar till start i samma lopp samma dag. Rocket Tooma var en bonuskörning enligt Jevgeni som ansåg att det skulle vara en toppchans. Jag var etta och trea med mina två styrningar under dagen samtidigt som Jevgeni grejade en trippel till stallet. Med J.J.Hiandbye satt jag med som trea och jag attackerade 700 kvar. Han har börjat karriären med två raka segrar. Den dagen var jag etta, tvåa och femma i de tre loppen jag körde. En bra helg på en jättefin travbana med många aktiviteter under de båda dagarna”, berättade Erik.
J-E GUSTAFSSON
Publicerad tisdag 8 juli 2025. info@gavle.travsport.se