{{next.header}}
Oddfax (e. Odd Herakles) visade fin fart i sin debut som fyra efter dubbla galopper för sin tränare Oskar Kylin Blom. Från tiondespår i volten hamnade Oskar perfekt till i andra utvändigt. På sista långsidan kunde han köra rakt fram i andraspår och via spets 500 kvar höll han ett säkert grepp. Segertid 35,0/2140 meter och 25.000 kronor till Easy KB med Fanny Blom som skötare.
”Han har mycket egna idéer och varvet kvar ville han inte vara med. Nu skärpte han sig ut på slutvarvet och det löste sig fint. Planen var att han skulle springa två varv som felfri. Det är bra fart i kroppen men då måste han också själv vara med. Jag vill gärna testa kriteriekval”, sade Oskar.
Oddfax är fjärde avkomman till Belinda Fax som tjänade 615.000 kronor. Hon har också lämnat Bork Linda och Melinda som börjat respektive karriärer på ett bra sätt.
J-E GUSTAFSSON
Publicerad söndag 29 juni 2025. info@gavle.travsport.se