{{next.header}}
Jimmy Dahlman hade taktiken klar med Oh Cean (e. Friction) i ett av två försök i Midsommarloppet. Det var rygg ledaren som gällde och det blev precis som han räknat ut. Caia/Carl Johan Jepson öppnade som vanligt sylvasst första biten till spets. Nu blev hon lite väl laddad efter 09,5/500 och 10,6/1000 och 150 kvar kunde hon inte svara Oh Cean som liftat med i rygg och lucka i sista sväng. Segertid 11,5a/1640 och 30.000 kronor. Ofcourse KB är ägare.
”Det blev precis som jag tänkt. Det går inte att svara Caia och sedan är det bara att hoppas på luckan. Nu blev hon lite väl hetsig vilket gynnade oss. Kul att han får utdelning. Det är en drömhäst att få hålla på med. Han har för lite pengar på sig sett till hans kapacitet”, sade Jimmy.
I finalen blev det tyvärr galopp från start.
Petter Lundberg fick chansen med Granns Lady (e. Ken Warkentin) som tidigare körts av Ulf Ohlsson. Från tredje utvändigt kunde Petter följa med i rygg tredjespår 700 kvar och via fjärdespår 250 kvar avgjorde hon på ett starkt sätt. Segertid 14,8a/2140 och 50.000 kronor till Ofcourse KB med Björn Röcklinger som tränare.
”Vi fick ett perfekt lopp i ryggar. Jag visste inte så mycket men jag har sett henne i lopp. Hon var rejäl och fin och väldigt effektiv”, sade Petter.
Granns Lady var en debutvinnare på Gävletravet 17 november förra året och det här var hennes tredje seger på de sex första starterna.
J-E GUSTAFSSON
Publicerad lördag 21 juni 2025. info@gavle.travsport.se