Solvalla 29 oktober

Första segern för New Bold Dream och seger för Fredrik Plassen.


Treåriga New Bold Dream (e. Bold Eagle) var en fin vinnare efter tre tredjeplatser i sina fyra första starter. Björn Goop grejade spetsstriden från innerspår i volten men det kostade tuffa 12,7/500. Sedan kunde Björn dämpa tempot och New Bold Dream höll greppet hela vägen på ett fint sätt. Segertid 16,1/2140 meter och 60.000 kronor. Ambition Kapital AB i Bromma är uppfödare och ägare med Fredrik Wallin som tränare och Josefine Åkerman som skötare.

Hon blev lite sällskapssjuk i sin ensamhet. Nu fick jag henne att fokusera på uppgiften hela vägen och hon kämpade bra hela upploppet”, sade Björn.

Fyraårige Legal Eagle Sisu (e. Bold Eagle) tillhörde en av favoriterna i ett försök i Guldklockan. Från bakspår bakom bilen hamnade Fredrik Plassen i fjärde utvändigt samtidigt som det var ett bra tempo (10,1/500 och 11,7/1000) i täten. 700 kvar attackerade Fredrik och efter en stark avslutning fick han ett säkert grepp sista biten. Segertid 12,3a/1640 och 60.000 kronor. Handelsstallet i Norr AB är ägare med Petri Salmela som tränare och Ira Lahti som skötare.

En mycket fin häst. Jag fick upp förhoppningarna med det inledande lite väl höga tempot. Han bröt lite på sista långsidan och det var nära en galopp. Nu hjälpte han till och han avgjorde på ett starkt sätt”, sade Fredrik i årets seger nummer 41.

J-E GUSTAFSSON

 

Publicerad onsdag 29 oktober 2025. info@gavle.travsport.se