Solvalla 8 oktober

Stall Fredrik Wallin inledde och avslutade dagen med sina treåringar Asgoodasitgets och mera meriterade Global Got It All.


Treåriga Global Got It All (e. Walner med Muscle Hill som morfar) har haft en mycket fin säsong trots att hon galopperade bort sig i uttagningsloppet till Svenskt Trav-Oaks. Carl Johan Jepson laddade inte direkt från start utan han gled sakta framåt mot ledaren och 1450 kvar kunde han överta spets efter 09,6/500 och 11,3/1000 i Oaks Consolation. Hon låg på lite som hon tidigare gjort på Örebrotravet som trea men nu hade hon krafter kvar till en säker seger. Stallkompisen treåriga Sparkling Power (e. Power) grejade andrapriset (100.000 kronor till Easy KB) för Björn Goop efter en stark avslutning sista 700 från tredje utvändigt. En snygg stalldubbel till Stall Fredrik Wallin. Segertid 12,4a/2140 och fina 200.000 kronor till Stall MajKen HB med flera (Fredrik Wallin). Global Got It All har nu på sina 10 starter i år tjänat 1.639.250 kronor. Matilda Bergström är skötare.

Otroligt häftigt. Nu var hon återigen lite väl pigg men hon visade att formen är intakt. Kul också med Sparkling Power som jag haft lite problem när det gäller balansen. Hittar jag rätt kommer det att bli mycket bra. Det var starkt gjort att vara tvåa. Hon har inte varit på den här nivån tidigare”, sade Fredrik.

Hon var laddad i värmningen sade Fredrik och jag försökte hålla henne lugn. Nu också med öppet huvudlag. Nu låg hon på ett bättre sätt än på Örebro där jag blev överraskad över det sätt som hon drog iväg på. Hon sträckte på sig när stallkompisen närmade sig. Det här var en skön revansch. Jag grämde mig väldigt mycket över galoppen i uttagningsloppet till Oaks. Hon skulle ha varit med på lördag men nu har ju Fredrik ändå två hästar till start i finalen och Bonsse Garde som en av favoriterna”, sade Carl Johan Jepson.

Treårige Asgoodasitgets (e. S.J.'s Caviar) var en stark vinnare för Carl Johan Jepson i karriärens fjärde start. Från tredje invändigt kunde han glida ut i andra utvändigt på sista långsidan sedan ledaren börjat med 11,9/500 och 13,1/1000. Där kunde han vänta med attacken till in på upploppet och det blev en säker seger efter en mycket fin avslutning. Segertid 14,5a/2140 och 50.000 kronor. Fredrik Wallin är tränare och uppfödare och ägare under namnet Stall Fredrik Wallin AB med Ann Sofie Bergfeldt som skötare. Efter den inledande segern under kvällen passerade stallet 18 miljoner i inkörda pengar.

Jag var positivt överraskad. Han var rappare och följde lätt med i det tuffa tempot. Han har utvecklats på ett fint sätt på en kort tid. Mera spänstigare och mera tävlingsinriktad. Han kommer säkert att få en fin höst”, sade Carl Johan.

Mormorsmor Enough is Enough lämnade sjufaldiga miljonären Jaded.

J-E GUSTAFSSON

Publicerad onsdag 8 oktober 2025. info@gavle.travsport.se