{{next.header}}

Oskar Kylin Blom var en skrällvinnare under lördagen på Rättvik med Klack Vidar. Nu var det dags igen. Fyraåriga C'est Ma Course (e. Uptown Yankee med From Above som morfar) fick ett perfekt smyglopp i rygg på ledaren och när hästen utvändigt ledaren galopperade 250 kvar fick Oskar luckan. C'est Ma Course avgjorde säkert efter en fin avslutning. Segertid nya rekordet 15,1/2140 meter och fina 125.000 kronor till ägarna Vinnersjö Stall & Entreprenad AB med Nicole Michaelsdotter som skötare. Loppet var ett försök i STL Stodivisionen med final på Solvalla 19 augusti.

Efter tre raka segrar var Bäcklös Borken en av de svenskfödda med störst chans att utmana de norska favoriterna i Svenskt Travkriterium. Bäcklös Borken var bra med utvändigt ledaren efter vassa 22,4/500 men strax efter blev det galopp.
”Jag tar på mig allt. Det var ingen störning. Jag hade balanserat fel och dessutom i fel lopp. Han blev stum i steget. Jag kände redan i värmningen och provstarten att han var lite stum och han tog högertöm vilket han inte brukar göra. Ett lopp man hade sett fram emot. Nu blev det bara fel”, sade Oskar.
Foto: TR BILD
Text: J-E GUSTAFSSON
Publicerad söndag 2 augusti 2026. info@gavle.travsport.se