Foto: Maria Holmén, TR Bild

Eskilstuna 12 maj

Seger för In Tango Tempo efter härliga Activated (bilden) och seger för Elias K.J. tränad av Oskar Kylin Blom.


Treåriga In Tango Tempo (e. Walner undan Activated) har börjat karriären på bästa sätt med två segrar på de första tre starterna som första avkomma till härliga Activated. Från springspår på tillägg prickade Carl Johan Jepson starten perfekt och In Tango Tempo var med i tredje utvändigt redan i första sväng. Där kunde Jepson vänta med attacken till 700 kvar och via utvändigt ledaren sista halvvarvet stack hon undan till en ohotad seger på ett mycket fint sätt. Segertid 16,4/2160 meter och 35.000 kronor till Stall Fredrik Wallin AB med flera med Fredrik som tränare och Annsofie Bergfelt som skötare.

Hon är en minivariant av modern. Hon blir finare och finare för varje start. Nu kom vi ju väldigt bra till direkt och hon kändes mycket fin. Hon har börjat lovande och det finns säkert mycket kvar under hennes första säsong. Vi var en skrällvinnare i Stochampionatet med modern och det var Fredriks stora genombrott som tränare och han har visat under åren att han tillhör de bästa. Jag har hela tiden var honom evigt tacksam för att få ha förtroendet med stallets många fina hästar under flera år”, sade Jepson som inte hunnit fira efter en succelördag på Åby under lördagen.

Oskar Kylin Blom var en skrällvinnare under lunchen på Bollnästravet. Nu hade stallet en vinnare på Eskilstuna under kvällen. Fyraårige Elias K.J. (e. Power) var en ohotad spetsvinnare för Victor S Sundgren i ett uttagningslopp i E30 med final på Bergsåker 27 juni. Victor kunde överta spets i första sväng och efter 1.10/500 kunde han dämpa till 14,5/1000. Elias K.J. såg mycket fin ut i tredje starten, av åtta totalt, i regi Oskar Kylin Blom. 35.000 kronor till ägarna Ola Åsebö & Firma Quality Stable med Evelina Klingvall som skötare. Elias K.J. började karriären med två raka segrar i träning hos Ola Åsebö.

Det blev väldigt enkelt. Jag fick veta av Oskar och Lucas (H Vikström) att det var påställt med lättare balans och helstängt huvudlag”, sade Victor. Lucas H Vikström var också han en vinnare i E30 på Gävletravet 30 april med spetsvinnaren M.T.Urus. Två hästar från stall OKB klara för finalen.

J-E GUSTAFSSON

Publicerad tisdag 12 maj 2026. info@gavle.travsport.se