{{next.header}}

Efter en försiktig inledning hamnade Oh Mister Alki (e. Prodigious) som fjärde häst för sin ägare och tränare Jan Wagenaar som valde positionen utan rygg. Ut på slutvarvet efter lugna 17,6 första varvet blev det bättre körning och 450 kvar kunde Jan överta spets. Sista 400 blev en stenhård duell mot Stensjös Farit/Marcus Sundberg som liftat med i rygg och det krävdes ett målfoto som var till fördel Oh Mister Alki. Segertid 15,8a/2140 via 1.14 sista varvet och 12.000 kronor. Malin Wagenaar är skötare.
”Jag är god vän med Erwin Bot och han tipsade mig om hästen. Det skulle vara en bra barfotahäst men jag har kört hästen med skor. Han var bra i starten innan på Eskilstuna och jag hade bra förhoppningar. Nu bannade jag mig själv att jag kört för sakta med tanke på att han ät väldigt stark. Mitt på upploppet kände jag mig slagen men han visade fin inställning och kunde kontra till seger. Skönt att få vinna lopp då jag på mina tre starthästar inte kör lopp så ofta”, sade Jan som var en vinnare med nyförvärvet i den sjunde starten, av totalt 17 starter. Många känner säkert Jan med stallets övriga två hästar Digital Evolution och Digital Arrival.
Oh Mister Alki är den andra avkomman till Dame Alki som tjänade en miljon. Oh Mister Alki började karriären med två raka segrar i regi Hugo Langeweg.
J-E GUSTAFSSON
Publicerad torsdag 5 mars 2026. info@gavle.travsport.se