{{next.header}}

Farfar Evert, som bland annat vann EM för amatörer, var amatörtränare. Pappa Rune var proffstränare på Gävletravet mellan åren 1958 och 1996, så travblodet fanns i ”Fredde”, som alla har kallt honom genom åren, redan från barndomen.
”Jag är uppväxt på stallbacken kan man säga. Jag började köra häst när jag var runt 12-13 år och samma år som jag fyllde 18 skaffade jag licens och börja köra lopp, det var 1989. Min första seger tog jag på Gävletravet med Rita Song, som Anders Parling hade”.
Och sedan har det rullat på. Fredde hade under en period samarbete med Sven-Erik och Suzanne Landin, som hade hästar inne på banan, där han hjälpte till och jobbade som lärling. Som 27-åring i november 1999 plockade Fredde ut sin proffstränarlicens.
Det har blivit 217 tränarsegrar genom åren och 167 segrar som kusk. I början av 2000-talet hade Fredde under flera år en fin period med bra intjänat till stallet och 2019, året innan pandemin, sprang stallets hästar in 1,3 miljoner kronor där Ochongo Face var stallets bästa häst.
Undertecknad minns flera bra hästar som varit i Freddes träning, bland annat Manero’s Nic som vann V75 på hemmaplan 28 februari 2004. Ledning från start till mål i ett försök i Bronsdivisionen.
”Den segern är min största som kusk. Jag hade väldigt bra feeling den dagen och riktigt kul att få vinna inför en större hemmapublik”.

Extra skönt att få vinna på rikstoton, speciellt med tanke på att Manero’s Nic redan vintern före slutat tvåa i både försök och final i Klass II-loppen på Färjestad och Solvalla med Ulf Eriksson som kusk.
”I båda loppen fick han stryk av Olle Goops Smashing Victory”, säger Fredde snabbt under vårt samtal.
Smashing Victory blev sedermera en stjärnhäst med 8,3 miljoner kronor och som tog flera stora segrar i framför allt Italien.
Freddes minne är svårslaget. Det finns väl ingen som har sådan koll på vad som hänt på Gävletravets stallbacke och historiskt med alla lokala profiler, två- som fyrbenta, som funnits genom åren på Gävletravet?
Och han har förstås inga problem med att minnas tillbaka till andra fina hästar som han har haft i träning genom åren.
”Mircoolio var en häst som vann debuten som treåring och på våren som fyraåring vann han ett klass III-försök på Solvalla med Sören Eriksson efter ett grymt upplopp. Go West var en fin häst som vann tio lopp. Quantum Winner kom till mig som sjuåring och vintern efter, 2012, tog han två raka segrar på Solvalla med Ulf Ohlsson när V86 hade kommit som en ny spelform.
Emerald Boko var en häst som Fredde hittade som ettåring hos Boko Stable under en tränarresa i Nederländerna 2012 och som i karriärens andra och tredje start vann på 15-tider innan han flyttades vidare.
”Fröken Sting var ett sto som jag hade i några år och jag minns bland annat när jag körde henne till seger en stoseriefinal på Romme 2019”.
Är det något vi har missat att prata om som känns självklart i sammanhanget?
”En rolig grej är att jag blev historisk vinnare på Gävletravet. 2001 infördes ”Dagens rätt” på landets travbanor, man började köra ett lopp på lunchen och första gången det var på Gävletravet skrällvann jag med en häst som hette Julius Brodde till 44 gånger pengarna. Senare på kvällen hade jag även en vinnare i Rättvik som hette Bill Tilly samt starthäst på Solvalla (Brave Tilly som slutade fyra reds. anm.), så det var speciellt att vi hade starthästar på tre banor samma dag”.
De senaste åren har det blivit tuffare för Fredde att bibehålla antalet hästar i träning, speciellt sedan han för cirka ett år sedan drabbades av en blodpropp och i somras tog han beslut om att avveckla sin tränarrörelse på Gävletravet.
”Jag åkte på en så kallad ”tia” och i samband med det tappade jag flera hästar jag hade i träning och efter det har det blivit tuffare att komma tillbaka till den nivå som behövs för att kunna fortsätta”.
Vad händer nu – vi har sett att du kört hästar åt andra tränare här inne på banan?
”Ja, det stämmer. Jag har kört hästar åt Oskar Kylin Blom samt några andra B-tränare, så det hjälper jag till med när det behövs, annars är inget bestämt vad jag ska göra”.
Och är det något Fredde alltid varit känd för genom åren, så är det att vara behjälplig. Oavsett om det handlat om att köra häst i träning eller provlopp åt någon kollega eller att hjälpa till med Gävletravets licenslopp vid behov. En uppskattad kollega har Fredde alltid varit.
MATHIAS GUSTAFSSON
Publicerad tisdag 22 september 2026. info@gavle.travsport.se